Péče o jizvy se provádí v ideálním případě v několika fázích
1. Bezprostředně po porodu je na místě naučit se pečovat o okolí jizvy, dechové techniky…
2. Po zacelení jizvy (cca po 14 dnech) je na místě nácvik péče o jizvu samotnou – masáž jizvy v první vrstvě (kůže, podkoží).
3. Hloubková masáž jizvy ve všech vrstvách – provádí se nejdřívě 3 měsíce po porodu.
Raná péče o jizvy
Vždy si pečlivě umyjte ruce před tím, než se dotknete jizvy – nejlépe antibakteriálním mýdlem
- Než se jizva zahojí, nekoupejte se ve vaně.
- Kupte si o dvě čísla větší kalhotky, ze 100% bavlny, aby dosahovaly nejméně 5 cm nad jizvou, ideálně nad pupek.
- Noste pohodlné volné oblečení, vyhýbejte se těsným riflím, které se zařezávají do břicha
- Spěte, když spí Vaše dítě. Spánek snižuje hladinu stresu, což může snížit riziko zánětlivých procesů v těle. Ideálně se až 40 dní vyvarujte činnostem, které by Vás mohly vyčerpávat.
- Pečujte o své vyprazdňování, předcházejte zácpě – tomu pomůže dostatečné pití tekutin. Na WC si podložte nohy stoličkou).
- Udržujte jizvu vlhkou, vynikající na to je třeba růžový nebo levandulový hydrolát.
- Výživa je hodně důležitá pro rychlou regeneraci jizvy a podílí se na léčení jizvy, jezte často vývary z kostí – obsahují aminokyseliny potřebné pro tvorbu kolagenu, ten pomáhá hojení jizvy
- Jezte hodně zeleniny a ovoce. Zeleninový salát každý den pomáhá zlepšit poškozenou tkáň pokožky, ovoce zmírňuje viditelnost jizev.
- Glutamin ve stravě regeneruje měkké tkáně a zásobuje tělo antioxidanty. Přírodními zdroji glutaminu jsou vejce, maso, jogurt, mléko, tvaroh, sýr ricotta, špenát, zelí, petržel…
- Mějte antioxidanty ve stravě – borůvky, losos, extra panenský olivový olej, zázvor, česnek, zelený čaj, vitamín C
- Hořčík je důležitý pro práci hladkého svalstva a pružnost svalů. Přírodními zdroji hořčíku jsou ořechy, semena, mořské řasy, listová zelenina, avokádo, kakao, minerálka s hořčíkem, Schusslerovy tkáňové soli – Magnesium phosphoricum.
- Vitamín E podporuje kolagenová vlákna a hojení měkkých tkání. Kupte si jej v kapslích a užívejte zevně i vnitřně (kapsli propíchněte a naneste na zhojenou jizvu).
- Zinek je nezbytný pro normální růst buněk, je nutný při tvorbě pojivové tkáně. Zdroje zinku – dýňová a sezamová semínka, česnek, hořká čokoláda, cizrna…
- Cvičit je můžete začít až po 3-6 měsících po porodu, do té doby je vhodná aktivace pánevního dna (sezením na balančních podložkách, na peckovém polštářku, dýchání do pánevního dna…)
- Po 3-6 měsících můžete cvičit cviky na šikmé svaly břišní
- Vhodné je i ošetření Vašeho dítěte kvůli možné blokádě krčních obratlů, která může vzniknout při vybavování hlavičky při císařském řezu – vyhledejte terapeuta s vysokou úrovní znalostí o ošetření dětí pomocí jemných manuálních technik – kraniosakrální terapie, osteopatie, osteodynamika
Přímá péče o jizvu
- po zhojení jizvu masírujte jemně hranou přírodního mýdla, postupně jizvu otužujte, sušte jemně froté ručníkem – poklepávání
- ve sprše v prvních dnech nechte vodu jen stékat přes jizvu, postupně jak se odvážíte masírujte jizvu proudem vody, po sprchování jizvu můžete fénovat vlažným vzuchem, od 7-10 dne je možné jizvu začít jemně třít – vždy nový, čistý ručník. Vhodné je postupně zacelenou jizvu začít masírovat jemným kartáčkem – začnete nejprve okolím jizvy, postupně se odvážíte až na samotnou jizvu. Masírujte jemně krouživým pohybem. Na masáž doporučuji např. měkký kartáček na zuby – nový, nepoužitý!
- – s mazáním jizvy se začíná až po jejím zhojení, nejdříve 7.den po operaci
- čím mazat – domácí nesolené sádlo, olej z pšeničných klíčků, šípkový, třezalkový, ricinový, kokosový, lněný. konopný, měsíčkový, olivový, arganový…
- na potírání rány je vhodné používat třezalkový čaj nebo odvar
- další prostředky k hojení jizvy: med – smíchejte stejné množství medu a extra panenského olivového nebo kokosového oleje – směs vmasírujte po dobu 2 minut do oblasti jizvy, po té přiložte teplou žínku nebo plenku a nechte působit. Až žínka vystydne, otřete vatovým tamponem. Opakujte 2x denně podle potřeby.